تاریخچه چاپ در ایران و جهان

تاریخچه چاپ در ایران و جهان

بیشتر آحاد بشر در این مورد متفق القول هستند که اختراع چاپ به دست گوتنبرگ بوده است، در حالیکه قبل از گوتنبرگ، آشوریان در هزاران سال پیش از میلاد خشتهایی از گل رس تهیه می کردند و بر روی آنها مهر می زدند.

بین سالهای ۱۰۵۱ تا ۱۰۵۸ در چین به دست شخصی بنام پی شنگ حروف قابل انتقال از جنس گل رس ساخته شد. بعد از حروفی که از گل رس ساخته شد حروف قلعی ساخته شد اما هیچکدام مورد استفاده قرار نگرفت تا اینکه حروف چاپ از چوب ساخته شد.

در سال ۱۴۴۰ گوتنبرگ که یک زرگر بود بدون اطلاع از اختراع چینی ها اقدام به ساخت حروف متحرکی از آلیاژ سرب و آنتی موآن نمود که بیش از اندازه سخت و نرم نبود.گوتنبرگ بعد از ساخت حروف چاپ با فرمول خاصی مرکب چاپ را هم اختراع کرد و بدین ترتیب گوتنبرگ خیلی از مشکلات چاپ را از بین برد.

۲۰ سال بعد از اختراعات گوتنبرگ در زمینه چاپ، در ونیز، فلورانس، لیون و پاریس صنعت چاپ با حروف برجسته خیلی ضعیف رواج داشت.

هزینه دستگاههای اختراع گوتنبرگ بسیار گران بود و فقط افراد ثروتنمد می توانستند از صنعت چاپ بهره شوند و افراد ضعیف قادر به استفاده از این صنعت در آن زمان نبودند.

چاپ سربی هم از اختراعات بشر بود که بدلیل سختی و هزینه بالایی که داشت با آمدن چاپ سنگی کنار گذاشته شد.

چاپ سنگی یا لیتوگرافی در سال ۱۷۹۴ میلادی توسط آلوئیس زنه فلدر که نمایشنامه نویس بود، اختراع شد.

در این روش متن و یا تصویری که بر روی سنگ حک می شد با تیراژ ۷۵۰ عدد چاپ میشد و بعد از آن دیگر امکان استفاده نداشت.

مجددا چاپ سربی مورد استفاده قرار گرفت که ابتدا حروفچینی به صورت دستی بود اما در سال ۱۸۸۶ دستگاه لاینوتایپ ساخته شد که کار حروفچینی را انجام میداد.

تاریخچه صنعت چاپ در ایران

میرزا صالح شیرازی که از طرف دولت برای یادگیر هنرهای جدید به اروپا رفته بود در سال ۱۲۵۰ قمری یک دستگاه چاپ سنگی با خود به ایران آورد و در تهران کار چاپ را آغاز نمود و سپس در اصفهان و شهرهای دیگر راه اندازی شد و تا ۵۰ سال که اواخر دوره قاجار بود این تنها روش چاپ در ایران بود.

در اواخر دوره قاجاریه مجددا چاپ سربی در ایران مورد استفاده قرار گرفت که با این وسیله سرعت چاپ بالا رفت اما با پیشرفت فنآوری دستگاه چاپ سربی جای خود را به دستگاههای الکترونیکی داد.

شرکت هایدلبرگ بزرگترین شرکت در صنعت چاپ

در سال ۱۸۵۰ اندریاس هام در شهر فرانکنتال آلمان یک کارخانه ریخته گری و تولید ماشین آلات ایجاد کرد.

در سال ۱۸۹۶ دفاتر مرکزی کمپانی هایدلبرگ در آلمان تاسیس شد و اولین ماشین چاپ ملخی درسال ۱۹۱۴ به بازار راه پیدا کرد.

کمپانی هایدلبرگ در سال ۱۹۲۶ شعبه خود را در ژاپن و در ۱۹۵۷ کارخانه ویسلوخ- والدورف را افتتاح نمود که امروزه این کارخانه بزرگترین و پیشرفته ترین تولید کننده ماشین آلات چاپ در جهان بشمار می رود.

در سال ۱۹۶۲ اولین ماشین دو ورقی چهار رنگ چاپ افست و در ۱۹۷۵ چهار و نیم ورقی دو رنگ، دو رو زن را به بازار عرضه کرد.

این کمپانی تولید کننده ماشین آلات چاپ است که حدود ۴۷% بازار جهانی ماشین آلات صنعت چاپ افست را در اختیار دارد. کارخانه های هایدلبرگ در شش کشور جهان فعالیت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید