چاپ افست، چاپ دیجیتال، چاپ آنلاین

آیا در عصر دیجیتال نیازی به تبلیغات چاپی هست؟

در عصر دیجیتال (آنلاین) به دلیل پیشرفت هایی که در این حوزه بوجود آمده، بسیاری از صاحبین کسب و کار به تبلیغات روی آورده اند که بسیار هم موفق بوده است، اما باید این مسئله را متذکر شویم که تبلیغات دیجیتال به تنهایی کمک خوبی برای شناخت بیشتر مشاغل نیست و در کنار آن باید تبلیغات چاپی (آفلاین) را هم داشته باشند.
تبلیغات آنلاین (دیجیتال) و آفلاین (تبلیغات چاپی) دو روش از تبلیغات هستند که می توان گفت در کنار یکدیگر برای رونق کسب و کار شما مناسب می باشند. البته در مشاغل کوچکتر محلی تنها می توان از تبلیغات چاپی (آفلاین) استفاده کرد زیرا به راحتی منطقه خود را پوشش می دهند و این یک مزیت است زیرا در تبلیغات آنلاین (دیجیتال) مشتری به دنبال یک محصول بر اساس نیاز خود است و در دنیای دیجیتال بدنبال محصول دیگر نمی گردد و شاید نیازی در مورد محصولات دیگر در خود احساس نکند، اما در تبلیغات چاپی (آفلاین) وقتی برگه ای به دست شما می رسد که به عنوان مثال در مورد اطلاعات یک رستوران است، شما به ناگاه به فکر می افتید که بهتر است امشب به آن رستوران برویم.
در یک تحقیق در سال ۲۰۰۹ میلادی در دانشگاه بنگور در رابطه با تبلیغات چاپی و دیجیتال با استفاده از اسکن مغزی به این نتیجه رسیده اند که هر چه که نماد فیزیکی داشته باشد به دلیل ارتباط بهتری که با شبکه های عصبی مغز برقرار می کند، در مغز جلوه واقعی تری دارد.
در سال ۲۰۱۱ یک موسسه تحقیقاتی در تحقیقات خود در همین رابطه این نتایج را اعلام کرد:
مطالعه مطالب چاپی آسان تر از مطالب دیجیتال است و همچنین تبلیغات چاپی (آفلاین) بهتر از تبلیغات دیجیتال (آنلاین) به دلیل درک و یادآوری آسان تر، بیشتر در حافظه مخاطب باقی می ماند.

 

تاریخچه چاپ

بیشتر آحاد بشر در این مورد متفق القول هستند که اختراع چاپ به دست گوتنبرگ بوده است، در حالیکه قبل از گوتنبرگ، آشوریان در هزاران سال پیش از میلاد خشتهایی از گل رس تهیه می کردند و بر روی آنها مهر می زدند.
بین سالهای ۱۰۵۱ تا ۱۰۵۸ در چین به دست شخصی بنام پی شنگ حروف قابل انتقال از جنس گل رس ساخته شد. بعد از حروفی که از گل رس ساخته شد حروف قلعی ساخته شد اما هیچکدام مورد استفاده قرار نگرفت تا اینکه حروف چاپ از چوب ساخته شد.
در سال ۱۴۴۰ گوتنبرگ که یک زرگر بود بدون اطلاع از اختراع چینی ها اقدام به ساخت حروف متحرکی از آلیاژ سرب و آنتی موآن نمود که بیش از اندازه سخت و نرم نبود.گوتنبرگ بعد از ساخت حروف چاپ با فرمول خاصی مرکب چاپ را هم اختراع کرد و بدین ترتیب گوتنبرگ خیلی از مشکلات چاپ را از بین برد.
۲۰ سال بعد از اختراعات گوتنبرگ در زمینه چاپ، در ونیز، فلورانس، لیون و پاریس صنعت چاپ با حروف برجسته خیلی ضعیف رواج داشت. هزینه دستگاههای اختراع گوتنبرگ بسیار گران بود و فقط افراد ثروتنمد می توانستند از صنعت چاپ بهره شوند و افراد ضعیف قادر به استفاده از این صنعت در آن زمان نبودند.
چاپ سربی هم از اختراعات بشر بود که بدلیل سختی و هزینه بالایی که داشت با آمدن چاپ سنگی کنار گذاشته شد.
چاپ سنگی یا لیتوگرافی در سال ۱۷۹۴ میلادی توسط آلوئیس زنه فلدر که شغلش نمایشنامه نویسی بود، اختراع شد. در این روش متن و یا تصویری که بر روی سنگ حک می شد با تیراژ ۷۵۰ عدد چاپ میشد و بعد از آن دیگر امکان استفاده نداشت.
مجددا چاپ سربی مورد استفاده قرار گرفت که ابتدا حروف چینی به صورت دستی بود اما در سال ۱۸۸۶ دستگاه لاینوتایپ ساخته شد که کار حروفچینی را انجام میداد.
میرزا صالح شیرازی که از طرف دولت برای یادگیر هنرهای جدید به اروپا رفته بود در سال ۱۲۵۰ قمری یک دستگاه چاپ سنگی با خود به ایران آورد و در تهران کار چاپ را آغاز نمود و سپس در اصفهان و شهرهای دیگر راه اندازی شد و تا ۵۰ سال که اواخر دوره قاجار بود این تنها روش چاپ در ایران بود و در اواخر دوره قاجاریه مجددا چاپ سربی در ایران مورد استفاده قرار گرفت که با این وسیله سرعت چاپ بالا رفت اما با پیشرفت فنآوری دستگاه چاپ سربی جای خود را به دستگاههای الکترونیکی داد.

 

شرکت هایدلبرگ بزرگترین شرکت در صنعت چاپ

در سال ۱۸۵۰ اندریاس هام در شهر فرانکنتال آلمان یک کارخانه ریخته گری و تولید ماشین آلات ایجاد کرد.
در سال ۱۸۹۶ دفاتر مرکزی کمپانی هایدلبرگ در آلمان تاسیس شد و اولین ماشین چاپ ملخی درسال ۱۹۱۴ به بازار راه پیدا کرد.
کمپانی هایدلبرگ در سال ۱۹۲۶ شعبه خود را در ژاپن و در سال ۱۹۵۷ کارخانه ویسلوخ- والدورف را افتتاح نمود که امروزه این کارخانه بزرگترین و پیشرفته ترین تولید کننده ماشین آلات چاپ در جهان بشمار می رود.
در سال ۱۹۶۲ اولین ماشین دو ورقی چهار رنگ چاپ افست و در ۱۹۷۵ چهار و نیم ورقی دو رنگ، دو رو زن را به بازار عرضه کرد.
این کمپانی تولید کننده ماشین آلات چاپ است که حدود ۴۷% بازار جهانی ماشین آلات صنعت چاپ افست را در اختیار دارد. کارخانه های هایدلبرگ در شش کشور جهان فعالیت دارند.